Vuosi 2025 oli tälle sijoitusharrastukselleni aivan erinomainen – tänä vuonna nähtiin ennätystuotot ja salkkuni arvo nousi kohisten ihan vuoden loppuun asti. Vuoden 2025 kuluessa Helsingin pörssin yleisindeksi (OMXHPI) nousi jopa +30%. Ja omat sijoitukseni nousivat aika lailla samaan tahtiin, toisella välittäjällä +26% ja toisella jopa +39%. Samaan aikaan Yhdysvaltojen pörssin S&P500-indeksi nousi "vain" +17%, eli ei meillä täällä Suomessa huonosti todellakaan mennyt, eikä minullakaan. Kevään Trump-sekoilujen aiheuttama kuoppa kuroontui pörsseissä umpeen nopeasti, ja loppuvuoden kurssinousut joulupukkiralleineen olivat kyllä mukavaa seurattavaa. Kannattaa olla sitkeästi markkinalla ja jatkaa kuukausittain sijoitusten lisäämistä, eikä yrittää ajoittaa markkinaa!
Vuoden aikana salkkuni (kaikki säästöt + sijoitukset) kasvoi yli 92 000 €, ja vuoden 2025 lopussa sen arvo oli yhteensä jo yli 380 000 €! Salkkuni on nyt "plussalla" yli +36%.
Sijoitusprosenttini oli edellisen vuoden tapaan keskimäärin noin 40% nettotuloista, eli aika hyvin olen onnistunut ottamaan suoraan tuloista säästöön ja sijoituksiin ennen kulutusta, eikä tässä kuitenkaan ole eletty mitenkään köyhää elämää. Tämä sijoitusprosentti kertoo tietysti myös siitä, että palkkatulot ovat olleet vähintään riittävät, eli tällainen sijoitustahti ei tietenkään onnistu ihan jokaiselle.
Tuo salkkuni vuoden lopun kokonaissumma on muuten jo vähitellen kasvanut niin suureksi, että se alkaa väistämättä vaikuttaa ajatuksiin eläköitymisestäkin! Siihen on kuitenkin vielä matkaa, ja viihdyn hyvin töissä, eli mitään kiirettä ei ole. Ja tämä harrastus on nyt tuottanut osinkoina ja (realisoitumattomana) arvonnousuna jo reilusti yli 100 000 € palkkioksi siitä, että raha on laitettu pienellä riskillä sijoituksiin eikä makaamaan tuottamattomana tilille tai tuhlattu kalliimpaan elintasoon. Jos miettii miten pienellä vaivalla ja vähällä ajankäytöllä tähän on päästy, niin voi todeta että tämä harrastus on kyllä erinomaisen järkevää.
Sijoitusharrastuksen aloittaminen vuoden 2017 lopussa todellakin kannatti! Enkä ole todellakaan lopettamassa sitä. Aika on tässä vaurastumisen yhtälössä kuitenkin se tärkein komponentti, vaikka sijoituksiin laitetut summat ja tuottoprosentitkin merkitsevät paljon. Tästä vuoden lopun varsin positiivisesta tilinpäätöksestä on taas hyvä jatkaa alkaneeseen sijoitusvuoteen – eli paljon onnea vuoteen 2026 kaikille kanssamatkustajillekin.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti